OR STUDIO – Projektant wnętrz Katowice Gabriela Ortyl

Projekt sypialni – o czym warto pamiętać urządzając sypialnie.

projekt sypialni aranżacja sypialni

Projekt sypialni – o czym warto pamiętać urządzając sypialnie.

Aby zaprojektować sypialnię, która stanie się Twoim komfortowym miejsce do wypoczynku, powinieneś pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Projekt sypialni ma bezpośredni wpływ na jakość naszego snu, a co za tym idzie samopoczucie w ciągu całego kolejnego dnia. Poniżej poruszam 7 ważnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę urządzając swoje wymarzone miejsce odpoczynku.

1. Projekt sypialni i dobór kolorów.

Projektując sypialnie weź pod uwagę stonowane kolory, takie jak pastele czy beże, które sprzyjają relaksowi. Trendy kolorystyczne roku 2024 jakimi są ciepłe odcienie, idealnie sprawdzą się w aranżacji sypialni.

Źródło zdjęcia: www.pinterest.com

2. Komfortowe łóżko.

Inwestycja w wygodne łóżko z jakościowym materacem to świetna inwestycja w spokojny i wygodny sen. Dodatkowym elementem, który pozwala poczuć się komfortowo zwłaszcza podczas czytania książek jest miękki zagłówek.

Źródło zdjęcia: www.pinterest.com

3. Przemyślane oświetlenie.

W sypialni w przeciwieństwie do innych pomieszczeń w domu, oświetlenie sufitowe pełni drugorzędną rolę. W tym pomieszczeniu istotniejsze jest oświetlenie dodatkowe takie jak na przykład: lampa podłogowa czy lampki noce. Przy wyborze konkretnego modelu weź pod uwagę te, które mają możliwość regulacji natężenia światła. Dzięki temu stworzyć idealne warunki do czytania, ale także do relaksu przy ściemnionym świetle.

Źródło zdjęcia: www.pinterest.com

4. Minimalizm w sypialni.

Źródło zdjęcia: www.pinterest.com


Kolejnym ważnym punktem w procesie aranżacji sypialni jest bez wątpienia ilość rzeczy, która się w niej znajduje. Twojemu komfortowi będzie sprzyjała mała ilość dodatków, która nie będzie wpływała rozpraszająco i stymulująco. Zrezygnuj z krzesła czy fotela, na którym piętrzą się ubrania czy inne rzeczy. Minimalistyczne przestrzenie sprzyjają spokojowi umysłu.

5. Dźwiękoizolacja i akustyka, a projekt sypialni

Warto aby projekt sypialni opierał się o odpowiednią akustykę, czyli poprawne rozchodzenie się dźwięków. Aby zniwelować problem cienkich ścian, przez które słychać sąsiadów możesz pomyśleć o zastosowaniu na ścianach na przykład: tapety czy wygłuszających paneli ściennych. Wszystkie miękkie materiały w tym zagłówek łóżka, pozwolą na zapanowanie nad wyciszeniem wnętrza. Aby uniknąć echa użyj tekstyliów takich jak: zasłony, firanki, poduszki, pledy, narzuty czy dywaniki i wykładzina.
Masz problem z wyborem rozmiaru oraz efektowym ułożeniem dywanu? Więcej na ten temat piszę tutaj: Jaki dywan wybrać i jak go prawidłowo ułożyć?

6. Projekt sypialni, a elektryka

Gniazda – te standardowe lub z wejściem USB umieszczone tuż przy łóżku, najlepiej bezpośrednio nad stolikiem nocnym pozwolą na wygodne ładowanie urządzeń np. telefonu czy podłączenie budzika elektrycznego. Rozważ także zamontowanie w ich pobliżu włącznika światła: głównego oraz lampek nocnych typu kinkiet czy wiszących. Podziękujesz sobie za to kiedy przed pójściem spać nie będziesz musiał wstawać specjalnie, aby wyłączyć światło wyłącznikiem przy wejściu do pokoju.

Źródło zdjęcia: www.pinterest.com

7. Okna w sypialni.

Nie od dziś wiadomo, że dobrze zaciemniona sypialnia dobrze wpływa na jakość naszego snu.
Światła latarni, samochodów czy wschód słońca, idealnie przysłonią zasłony zaciemniające.
Częściowe zaciemnienie zapewnią rolety czy żaluzje wewnętrzne. Za to te same rozwiązania, w wersji zewnętrznej sprawią, że w pomieszczeniu zapanuje całkowita ciemność.

Więcej inspiracji na temat urządzania wnętrz znajdziesz na moim profilu Instagram: @orstudio_projektowaniewnetrz.