OR STUDIO – Projektant wnętrz Katowice Gabriela Ortyl

FAQ Najczęściej zadawane pytania

Architekt wnętrz, to nie tylko człowiek o świetnym wyczuciu formy i estetyki. To także profesjonalista, który technicznym, doświadczonym okiem panuje nad optymalnym układem przestrzeni, podłączeń mediów, oświetlenia. To praktyk, który doskonale wie jak pracują materiały i których gatunków należy unikać do pewnego typu przestrzeni.

To także człowiek z branży, która opiera się na relacjach i zaufaniu.

Może pomóc zdobyć fantastyczne materiały za rozsądne ceny i polecić sprawdzone, fachowe ekipy budowlane. Choć zamówienie projektu wiążę się z pewną inwestycją na start, w dłuższej perspektywie pozwala oszczędzić na poprawkach, błędach i nerwach.

Oszczędność czasu

Współpraca z projektantem wnętrz to przede wszystkim duża oszczędność czasu.

Architekt zna najnowsze trendy oraz ofertę rynkową, dzięki czemu korzystając z jego usług nie musisz samodzielnie spędzać godzin na przeszukiwaniu sklepów internetowych i stacjonarnych w celu znalezienia elementów wykończeniowych. W jednym z najpopularniejszych internetowych sklepów z wyposażeniem łazienek w kategorii „baterie umywalkowe” jest 3879 sztuk produktów. A to tylko jedna z wielu rzeczy, którą musisz wybrać.

Wykonawcy i rabaty na wyposażenie

Warto również pamiętać, że w ramach współpracy z architektem bardzo często można uzyskać nie tylko projekt wnętrz, ale również wsparcie na etapie jego realizacji. Projektant może pomóc znaleźć dobrą ekipę wykończeniową czy polecić stolarza. Zna także sprawdzone sklepy z materiałami i wyposażeniem. Dzięki współpracy z lokalnymi showroomami, architekt wnętrz może mieć możliwość negocjacji ceny określonych towarów lub udzielenia Ci przysługujących mu zniżek na zamawiany towar.

Podniesienie wartości nieruchomości

Kiedy zdecydujesz się na współpracę z architektem wnętrz Twoja przestrzeń będzie ergonomiczna, a jej metraż wykorzystany maksymalnie. Jeśli w przyszłości, zdecydujesz się sprzedać swoje lokum, to na pewno dzięki wcześniejszym działaniom architekta, wycenisz je na wyższą kwotę. Przemyślana aranżacja podwyższa wartość nieruchomości.

Warto więc pomyśleć o zatrudnieniu architekta nie jak o zbędnym wydatku, ale jak o początku oszczędności.

W dodatku pozwoli Ci to uniknąć wiele stresu, niepotrzebnych zakupów i nerwów.

Odpowiadając krótko – jak najszybciej! Mogłoby się wydawać, że odpowiednim do tego momentem jest odbiór kluczy od dewelopera lub zakończenie budowy domu. Nic bardziej mylnego.

Idealnie by było gdybyś rozpoczął poszukiwania projektanta w chwili kiedy zaczniesz myśleć o budowie czy zakupie nieruchomości. Wtedy realnie jesteś w stanie zaoszczędzić najwięcej. Bierze się to z tego, że każde wprowadzane zmiany (a takie zawsze się zdarzą) są tym droższe im bardziej zaawansowana jest jego budowa. Pomyśl o koszcie przesunięcia ściany na etapie kopania fundamentów i na etapie kładzenia płytek.

Czas w jakim podejmiesz decyzję o wyglądzie docelowym mieszkania ma ogromny wpływ na kosztorys prac wykończeniowych. Zmiana umiejscowienia jednego punktu elektrycznego może kosztować ponad 100 zł, a wyburzenie niewielkiego fragmentu ściany nawet 1000 zł.

Większość deweloperów daje swoim klientom możliwość przearanżowania mieszkania według własnego pomysłu. Warto z tego skorzystać! Z pomocą architekta zaplanujesz docelowe i skrojone pod Ciebie ustawienie mebli, sanitariatów, sprzętu AGD i RTV, a co za tym idzie rozmieszczenie gniazdek, włączników, ścian działowych i podłączeń wod-kan.

Weź dodatkowo pod uwagę, że…

Kluczowym elementem dla procesu remontu jest też sam wybór mieszkania. Poza wyborem świetnej lokalizacji, która pozwoli nam na szybki dojazd do pracy, przedszkola czy centrum miasta, istotny jest także dobry rozkład mieszkania. Taki układ da wiele możliwości aranżacyjnych przy jak najmniejszych zmianach.

Tutaj pomoc architekta wnętrz może być nieoceniona zwłaszcza w przypadku kiedy nie masz dobrej wyobraźni przestrzeni. Na proponowanych przez deweloperów czy też gotowych projektach domów zakupionych w internecie, układy z rozmieszczeniem poszczególnych elementów wyposażenia często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i są przeskalowane. W efekcie miejsce w salonie zaplanowane na duży narożnik ze stolikiem kawowym i fotelem ledwo starcza na wystawienie dwuosobowej sofy.

Projektant wnętrz jest w stanie wychwycić tego typu problemy bardzo szybko.

Proces projektowania wnętrz podzielony jest na 3 etapy. Każdy etap poprzedzony jest wnikliwą analizą i rozmową z klientem. Na czas wykonania projektu wnętrz ma wpływ przede wszystkim metraż, w którym tworzymy spersonalizowany projekt wnętrz oraz Państwa decyzyjność.

Projekt zmian deweloperskich

Czas realizacji: 4-5 tygodni

Projekt koncepcyjny

Czas realizacji: 8-10 tygodni

Projekt kompleksowy

Czas realizacji: 12-14 tygodni

Niewiele się mówi o realnych korzyściach wynikających ze współpracy z projektantem wnętrz – a są o wiele wyższe niż wynagrodzenie projektanta.

Podam przykład.

Kupujesz trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 60 m2, które w dzisiejszych realiach cenowych udaje Ci się kupić w atrakcyjnej cenie 8 000 złotych/m2. Suma: 480 000 zł.

W wykończenie musisz zainwestować minimum 2 500 złotych/m2.

Po przeliczeniu tej kwoty, wychodzi 150 000 zł, czyli 630 000 zł wraz z ceną mieszkania.

Nie wiele osób wie, że koszt projektu wnętrza to około 1,5% wszystkich kosztów, które ponosisz kupując nieruchomość oraz ją remontując. Przy cenie mieszkania liczonej w setkach tysięcy nie wydaje się, by była to duża kwota.

Pracuję głównie na terenie województwa śląskiego. Do tej pory zaprojektowałam wnętrza w takich miastach

jak Katowice, Gliwice, Chorzów, Mikołów, Zabrze, Bielsko-Biała, Jaworzno, Ruda Śląska, Tychy, Dąbrowa

Górnicza, a także w małopolsce: w Krakowie, Chrzanowie, Trzebini i Olkuszu. Moje autorskie projekty

wnętrz można zobaczyć także w Warszawie czy Łomiankach oraz poza granicami Polski.

OR Studio stale zwiększa swój zasięg.

Projekty online wykonuję na terenie całego kraju.

Oczywiście. Możliwe jest przygotowanie zdalnie zarówno wstępnej wyceny jak i całego projektu.

Wówczas omówienie poszczególnych etapów odbywa się w formie videokonferencji, telefonicznie lub mailowo. Staram się w ten sposób omówić wszystkie istotne kwestie, by sprawnie przejść do kolejnego etapu projektu.

Bardzo przydatny jest choćby ogólny i bardzo ramowy plan rozkładu mieszkania, domu lub biura z podanym metrażem lub wymiarami poszczególnych pomieszczeń. Po obejrzeniu przesłanych dokumentów i rozmowie odnośnie oczekiwań Inwestora będę mogła stworzyć wycenę projektu.

Jeśli jednak nie posiadasz rysunków technicznych przestrzeni, którą chcesz zaprojektować wówczas umówimy się na spotkanie w celu przeprowadzenia pomiaru pomieszczenia lub jeśli wolisz zrobić to sam – prześlę Ci instrukcję jak prawidłowo przeprowadzić inwentaryzację wnętrza.

Przed podjęciem współpracy pomocne będzie także przygotowanie zdjęć inspiracyjnych mebli, materiałów czy wnętrz, które Ci się podobają. W ten sposób będziemy mogli określić styl, w którym powstanie projekt.

Projektowanie przestrzeni realizowane jest w permanentnej współpracy między architektem, a Inwestorem.

Każdy etap projektowania wiąże się ze spotkaniami, rozmowami, wspólnym omawianiem inspiracji, analizowaniem funkcji przestrzeni.

Na każdym etapie Inwestor może też wprowadzić poprawki.

Tak bliska współpraca pozwala skutecznie uniknąć takiego scenariusza.

Organizacja to wyznaczenie najwygodniejszych (najbardziej ergonomicznych) dla użytkownika i najkorzystniejszych dla rzeczy miejsc do przechowywania w obrębie dostępnej przestrzeni.
Organizacja to:
– dostosowanie dostępnych rozwiązań organizacyjnych i tworzenie nowych,
– godzenie potrzeb z dostępną przestrzenią do przechowywania,
planowanie i ulepszanie przestrzeni do przechowywania, by tworzyła ona bezpieczne warunki do:
a) odkładania rzeczy na miejsce, w którym będzie można daną rzecz znaleźć,
b) zachowanie bezpieczeństwa: rzeczy (aby się nie zniszczyła); osób (leki, rzeczy ciężkie),
c) podniesienie efektywności wykonywanych w przestrzeni czynności, np. w kuchni przechowywanie posiłków, kawy/herbaty. 

Declutter: odgracanie, oczyszczanie, gruntowne porządkowanie

Decluttering to fizyczne  mentalne wsparcie klienta w odpowiedzialnym pozbywaniu się nadmiaru niepotrzebnych rzeczy.

Decluttering nie jest:
– nakłanianiem do minimalizmu,
– układaniem w pudełeczkach,
– sprzątaniem,
– robieniem czegoś za kogoś,
– organizacją przestrzeni