OR STUDIO – Projektant wnętrz Katowice Gabriela Ortyl

Jaki dywan wybrać i jak go prawidłowo ułożyć?

Beznazwy-2

Jaki dywan wybrać i jak go prawidłowo ułożyć?

Po publikacji na profilu instagramowym OR Studio postu na temat tego jak prawidłowo ułożyć dywan, spotkałam się z dużym zainteresowaniem tym z pozoru błahym tematem. Po sporej ilości zapisów postu uznałam, że warto poruszyć te kwestie w szerszym zakresie.
Jak prawidłowo ułożyć dywan i jakiego rozmiaru dywan wybrać do swojego wnętrza?
Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym wpisie.

Źródło: benuta.pl Link do dywanu: https://tiny.pl/wlslz

Czy zdarzyło Ci się kiedyś kupić dywan i po umieszczeniu go na swoim miejscu coś nie do końca pasowało? A może zaczął przeszkadzać podczas korzystania z jakichś mebli, na przykład odsuwaniu krzesła? Najprawdopodobniej był za duży, za mały lub został źle ułożony.

Zobacz jak prawidłowo ułożyć dywan w sypialni, salonie i jadalni oraz jakich ułożeń unikać:

W przypadku sypialni rozmiar dywanu zależy głównie od jej wielkości, ale również szerokości łóżka. Jeśli jesteś posiadaczem łóżka w rozmiarze 180×200 cm i chcesz, aby wraz ze stolikami nocnymi znajdowało się na powierzchni dywanu wybierz dywan o wielkości 240×340 cm. W przypadku łóżka 160×200 cm zdecyduj się na mniejszy egzemplarz: 200×290 cm. Z kolei kiedy bardziej podoba Ci się układ z małymi dywanikami wybierz dwa o rozmiarze zbliżonym do: 60×100 cm oraz jeden dłuższy na przód łóżka o wymiarze: 70×240 cm. Pamiętaj, że najważniejszym zadaniem dywanu w sypialni jest ocieplenie podłogi. Ustaw dywan tak, aby po wstaniu z łóżka Twoje nogi stawały bezpośrednio na nim. Dla poprawienia komfortu wybierz model miękki w dotyku i powstały z naturalnych materiałów.

Dywan do pokoju dziennego może służyć do wyznaczania strefy wypoczynkowej i łączenia mebli do siedzenia w jedną całość. Szerokość dywanu powinna być co najmniej równa szerokości sofy, ale najlepiej 15 – 25 centymetrów szersza po obu stronach. Jeśli pokój dzienny jest średniej wielkości, dywan proporcjonalnie do niego powinien mieć mniejszy rozmiar. W tym przypadku tylko przednie nogi mebli do siedzenia powinny być umieszczone na dywanie. Jeśli jesteś posiadaczem pomieszczenia o niewielkiej powierzchni, umieść dywan przed sofą. Bezpośrednio na dywanie postaw tylko stolik kawowy.

Źródło: pinterest.com

Przy wyborze dywanu do jadalni weź przede wszystkim po uwagę wielkość stołu. Dla maksymalnego komfortu, wszystkie krzesła w grupie jadalnej powinny zmieścić się na dywanie. Stoły przeznaczone dla ośmiu osób powinny być umieszczone na dywanach o wymiarach co najmniej 240×340 cm. Jeśli stół jest nieco mniejszy i przeznaczony do postawienia przy nim 6 krzeseł wówczas wystarczy dywan o wymiarach 160×230 cm lub 200×290 cm. Drugie kryterium, którym powinieneś kierować się przy wyborze dywanu to jego kształt. Jeśli zostanie odzwierciedlony w kształcie stołu, uzyskasz harmonijny wygląd pomieszczenia. Okrągły stół pięknie będzie prezentował się na okrągłym dywanie.

Źródło: pinterest.com

W jadalni najlepiej sprawdzi się dywan tkany na płasko. Ten wybór pozwoli na swobodne przesuwanie krzeseł i umożliwi łatwy dostęp do stołu.