OR STUDIO – Projektant wnętrz Katowice Gabriela Ortyl

Szafa gospodarcza – jak ją dobrze zaplanować i zorganizować

Projekt bez nazwy (1)

Szafa gospodarcza – jak ją dobrze zaplanować i zorganizować

Szafa gospodarcza to mebel, który potrafi pomieścić naprawdę dużą ilość rzeczy z różnych kategorii.
Jedni przechowują w niej odkurzacz i środki do sprzątania, inni z kolei narzędzia czy rzeczy, które nie zmieściły się w innej przestrzeni.
W tym wpisie docelowo omówię kwestię zaplanowania i organizacji typowej szafy gospodarczej, czyli
takiej, w której przechowuje się następujące rzeczy:
– odkurzacz,
– wiadro z mopem,
– składaną suszarkę,
– deskę do prasowania,
– zapas ręczników papierowych, gąbek, ściereczek,
– środki do sprzątania,
– żelazko,
– myjkę parową,
– drobne narzędzia jak np. wiertarka,
– akcesoria ogrodnicze.

Jak ją zaplanować?

Przed zakupem lub zamówieniem szafy u stolarza dokładnie zastanów się jakie rzeczy chciałbyś w niej przechowywać. To bezpośrednio wpłynie na jej układ wewnętrzny oraz wielkość całego mebla.
Jeśli planujesz przechowywać w niej odkurzacz pionowy, robota sprzątającego czy parownice do ubrań, koniecznie weź pod uwagę fakt ładowania tych sprzętów i nie zapomnij o gniazdkach umieszczonych na odpowiedniej wysokości.

Wysokie akcesoria/urządzenia

W szafie gospodarczej powinien być wydzielony wysoki fragment, w którym będzie można ustawić szczotki z długim drążkiem. W tej przestrzeni możesz także przechowywać także pionowy odkurzacz czy mopa. Druga wysoka przestrzeń sprawdzi się doskonale do przechowywania deski do prasowania, składanej suszarki, a czasem nawet składanych krzeseł czy drabiny/schodków. Pamiętaj jednak, że aby przechowywać te rzeczy wsunięte na głębokość szafy potrzebny jest mebel o głębokości ok. 60cm.
Wykorzystaj wewnętrzną stronę skrzydła drzwiowego szafy. To właśnie na nich możesz powiesić szczotki z drążkiem. Do tego celu posłużyć mogą na przykład samoprzylepne uchwyty: link
lub wieszak: link. Pamiętaj jednak, że wewnątrz musi być wolna przestrzeń, w którą będą wsuwać się zawieszone przedmioty podczas zamykania drzwi.
Na drzwiach mogą być przytwierdzone również inne akcesoria, np. pojemniki/uchwyty z płynami czyszczącymi link albo stelaż na rurę od odkurzacza: link.

Pozostała przestrzeń

Kolejna ważna część szafy gospodarczej to przedział na tradycyjny odkurzacz. Jest on zwykle umieszczany w jej dolnej partii, podobnie jak robot sprzątający. Dla niego możesz wydzielić niską przestrzeń otwartą lub zamkniętą za drzwiami, ale bez cokołu szafy.

W szafie gospodarczej powinny być wydzielone również półki, najlepiej o zróżnicowanej/regulowanej wysokości. Na niższych będzie można położyć szczotki, ściereczki, szufelkę, zmiotkę, gąbki, drobne narzędzia, a także zapas ręczników papierowych, papieru toaletowego. Wyższe przydadzą się na pojemniki z płynami do mycia i czyszczenia, a także na wiadro/miskę. Jak w każdej szafie może przydać się również szeroka półka, która pomieści większy gabaryt.

Jeśli w swojej przestrzeni, nie masz miejsca aby móc pozwolić sobie na szafę gospodarczą – wydziel w szafie w korytarzu lub garderobie/sypialni jedną część na akcesoria do sprzątania. To pozwoli Ci w zachowaniu porządku w pozostałej części domu czy mieszkania.
________________________________________________________________________________________________________________
Jeżeli potrzebujesz wsparcia w zaprojektowaniu mebli, przestrzeni do przechowywania czy całego wnętrza – zapraszam do kontaktu: KONTAKT.

Zapraszam Cię do zaobserwowania mojego profilu na Instagramie poświęconemu organizacji przestrzeni, na którym znajdziesz więcej wiedzy, pomysłów i inspiracji dotyczących organizacji przestrzeni: www.instagram.com/or_jak_organizacja/

*Wpis posiada linki afiliacyjne.