OR STUDIO – Projektant wnętrz Katowice Gabriela Ortyl

Powrót do szkoły – Aranżacja pokoju ucznia

58d348_71d8df27cbcd444b851a9f62a8507ba5_mv2

Powrót do szkoły – Aranżacja pokoju ucznia

#backtoschool

Wakacje w pełni, jednak druga połowa sierpnia to bez wątpienia czas kiedy rodzice uczniów zaczynają myśleć o przygotowaniach do powrotu do szkoły. Oprócz zeszytów, książek i przyborów papierniczych zdecydowanie istotnym elementem jest także przestrzeń do nauki w domu. Dzisiaj postaram Wam się przedstawić najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę urządzając pokój ucznia.

Źródło zdjęcia: minko.co

Najważniejsze jest biurko

Myślę, że każdy zgodzi się z tym stwierdzeniem. To przy nim dziecko będzie spędzało najwięcej czasu, dlatego mebel ten powinien być dobrze dobrany. Zakłada się, że odpowiednia wysokość biurka jest wtedy gdy kąt między ramieniem, a przedramieniem siedzącego przy nim dziecka wynosi 90°. Plecy dziecka muszą być wyprostowane, a nogi w pozycji siedzącej nie mogą zwisać w powietrzu. Dużą wygodą będzie biurko z regulowanym blatem, które można dostosowywać do zmieniającego się z kolejnymi latami wzrostu dziecka. Jego wymiary także nie są bez znaczenia – szerokość blatu powinno mieć min. 100 – 120 cm oraz głębokość ok. 60 cm, tak aby pomieścił rozłożone książki i inne pomoce naukowe. Za duży blat zaś sprawi, że dziecku trudno będzie sięgać po poszczególne przedmioty i przybory szkolne. Jeśli biurko nie posiada bocznej szafki czy szuflad, koniecznie zastanów się nad zakupem dodatkowego kontenerka, który można wsunąć pod biurko lub postawić tuż obok. Jeśli wnętrze jest niewielkie pomyśl o wykorzystaniu miejsca na ścianach np. wieszając nad biurkiem zamykane szafki. Taka zamknięta przestrzeń do przechowywania pozwoli utrzymać porządek na biurku jak i w całym pokoju.

Jak ustawić biurko?

Kiedy wybierzesz już biurko, rozważ odpowiednio kwestię jego ustawienia. Na początek weź pod uwagę rozmieszczenie okien w pomieszczeniu. Strefa do nauki powinna być dobrze oświetlone, dlatego najlepiej kiedy biurko ustawione jest pod oknem. Przy ustawieniu równoległym, czyli wzdłuż parapetu światło dzienne oświetla biurko od przodu. W efekcie może oślepiać uczące się dziecko i tworzyć odblaski na ekranie komputera. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie biurka bokiem do okna. Taka lokalizacja pozwala na dobre doświetlenie miejsca nauki i nie utrudnia pracy przy komputerze. Pamiętaj jednak aby światło dzienne padało z lewej strony w przypadku uczniów praworęcznych, a w przypadku leworęcznych – odwrotnie. W innym razie dziecko będzie zasłaniało sobie wpadające światło podczas czytania czy pisania. Jeśli układ pomieszczenia wymusza na nas umieszczenie biurka przodem do okna, pamiętaj o osłonie przeciwsłonecznej okien. Rozwiązaniem na mocne światło czy nagrzewanie się pokoju mogą być rolety zaciemniające lub żaluzje.

Źródło zdjęcia: minko.co

Biurko dla rodzeństwa

Jak wyznaczyć strefę do nauki kiedy pokój dzieli ze sobą rodzeństwo? Świetnym rozwiązaniem będzie zakup podwójnego biurka. Biurko dwuosobowe pozwoli przede wszystkim zaoszczędzić miejsce. Każde z dzieci może wybrać na przykład inny kolor lampek czy organizerów na przybory co sprawi, że przestrzenie staną się bardziej indywidualne.

Źródło zdjęć: vox.pl , emilysliv.se

Krzesło
Nie rozłącznym kompanem biurka jest bez wątpienia krzesło. To ono jest dopełnieniem ergonomicznego miejsca do nauki. Odpowiednie krzesło dla dziecka to nie tylko takie, które będzie wygodne, ale takie które będzie również stanowiło solidne podparcie dla kręgosłupa.
Warto więc wiedzieć, że najłatwiej u dziecka zachować prawidłową postawę ciała, kiedy krzesło podpiera odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a stopy leżą na podłodze. Na rynku jest spory wybór krzeseł, oto te spośród których warto wybierać:
Krzesło bez kółek – nieobrotowe krzesła to dobry wybór dla żywiołowych dzieci, którym ciężko usiedzieć na miejscu. Fotel obrotowy może rozpraszać i zachęcać do zabawę na krześle 😉 Modele nieobrotowe często charakteryzują się również zupełnie inną stylistyką niż typowe fotele na kółkach.
Krzesło z podnóżkiem – umożliwia stabilne oparcie nóg na podłożu. Takie krzesło można dostosować do wzrostu dziecka.
Krzesło drewniane – to świetny wybór, ale pamiętaj aby zwrócić uwagę na wyprofilowanie krzesła. Dla komfortu siedzenia wybierz model z poduszką na siedzisku. Najsolidniejszym i najtrwalszym będzie krzesło z drewna dębowego.
Krzesło obrotowe – to zdecydowanie najczęściej wybierany model. Postaw najlepiej na taki
z regulowaną wysokością i podłokietnikami.

Oświetlenie
Pokój ucznia powinien być widny, a najlepiej jest, gdy biuro jak najdłużej w ciągu dnia oświetlone jest światłem naturalnym. Realia są jednak takie, że większość roku szkolnego wypada w okresie jesienno-zimowym kiedy to dni są krótkie, więc dziecko często odrabia lekcje gdy na zewnątrz jest już ciemno. Wtedy, w przypadku światła górnego, warto zdecydować się na centralnie usytuowaną lampę na suficie lub reflektorki na szynie, które można skierować w konkretne miejsce. Lampka na biurku zaś powinna mieć ruchomą główkę, a najlepiej także i ramię, by uczeń mógł sam regulować strumień światła.
Niemniej ważnym aspektem jest kolor (temperatura) światła emitowanego przez lampę lub żarówkę. W tym przypadku jednostką miary są kelwiny (K) – im jest ich więcej, tym światło jest chłodniejsze. W przypadku lamp LED do wyboru są:
światło o barwie ciepłej (2200-3500 K) – światło żółte tworzące przytulny nastrój i sprzyjające odpoczynkowi;
światło o barwie neutralnej (3500-4500 K) – neutralne światło białe, uznawane za uniwersalne;
światło o barwie zimnej (4600-11000 K) – światło białe lub lekko niebieskie wykazujące właściwości pobudzające.
Poprawne oświetlenie biurka wymaga światła białego, o temperaturze w przedziale 4000-6000 K. Lampy i żarówki emitujące żółte światło poniżej 4000 K mogą osłabiać koncentrację i powodować senność, zaś niebieskie światło w okolicach 10000 K męczy wzrok. Nowoczesne lampy LED bardzo często posiadają funkcję zmiany barwy światła, tak by można było dopasować ją do sytuacji i indywidualnych potrzeb. I te ostatnie najbardziej Wam polecam (link).

Organizery, dekoracje, dodatki
Jako podręczne miejsce do przechowywania książek i artykułów papierniczych sprawdzi się wózek, który teoretycznie ma przeznaczenie kuchenne, jednak jak widzicie na zdjęciach poniżej świetnie sprawdza się do organizacji w pokoju dziecka. Może on z powodzeniem zastąpić lub stanowić przedłużenie półek w biurku. Tego typu rozwiązanie możecie kupić na przykład na allegro.pl (1, 2) czy w IKEA(1, 2).

Źródło zdjęć: mrspolka-dot.com

Świetnym pomysłem będzie także umieszczenie na ścianie tablicy perforowanej Skadis, która może służyć jako alternatywa dla klasycznych tablic korkowych czy magnetycznych. Na takiej tablicy można zawiesić plan lekcji, notatki, zdjęcia czy kubeczki z przyborami. Może ona pełnić wiele funkcji i nabrać różnych kształtów.

Źródło zdjęć: akervrolijk.nl
Źródło zdjęć: ikea.com

Kolejnym rozwiązaniem, które pozwoli na zachowanie porządku jest umieszczenie w szufladach pudełek lub organizerów. Przykłady: 1, 2. Możesz wybrać odpowiednią konfigurację składającą się z większych lub mniejszych przegródek.
Dla miłośników Lego zaś doskonałym pomysłem będzie umieszczenie na biurku lub w jego pobliżu pojemników z szufladami w kształcie klocków. Dostępne są w różnych kolorach i rozmiarach: link. Charakteryzuje je funkcjonalność, a w dodatku świetnie się prezentują stanowiąc w pokoju ciekawy gadżet.

Kiedy chcesz dokonać większych zmian…

Pomoże w tym na pewno zmiana wyglądu ścian. Może Twoje dziecko idzie do pierwszej klasy i pora na zmianę charakteru wnętrza pokoju z dziecięcego na uczniowski. Warto wtedy zrezygnować z krzykliwych kolorów, a postawić na coś bardziej stonowanego. Charakteru przestrzeni na pewno doda także tapeta albo mniej inwazyjne rozwiązanie – naklejki ścienne, które w razie potrzeby szybko można usunąć lub zmienić na inne.

Źródło zdjęcia: malumi.pl
Źródło zdjęcia: malumi.pl
Źródło zdjęcia: dekornik.com

Warto pamiętać też o podziale pokoju na strefy – do nauki, zabawy i odpoczynku.
W tej pierwszej dziecko będzie odrabiać lekcje, uczyć się lub wykonywać pracę plastyczne. Strefa zabawy to miejsce na układania klocków, granie w planszówki z rodzeństwem lub kolegami. Ostatnia ze stref, strefa odpoczynku, to przestrzeń przeznaczona do relaksu, snu, czy poczytania książki przed snem. Choć wydaje się, że takie zaprojektowanie pokoju wymaga dużego metrażu – nic bardziej mylnego. Nawet w niewielkim pokoiku można w ten sposób zaaranżować wnętrze.


Cała przestrzeń powinna przypaść do gustu przede wszystkim małemu właścicielowi pokoju. Dlatego konsultujmy z nim zastosowane rozwiązania lub umożliwiajmy samodzielny wybór elementów wyposażenia.

Podzielcie się w komentarzach swoimi pomysłami na aranżację pokoju ucznia 🙂

Zachęcam Was też do skorzystania z mojej nowej usługi: Konsultacja z architektem wnętrz, w ramach której odpowiem na pytania dotyczące Waszej przestrzeni, pomogę w doborze kolorów i dodatków, zaplanuję układ funkcjonalny. Skonsultuję także układ wnętrza nieruchomości przed jej zakupem.

Szczegóły znajdziecie na Facebooku: https://www.facebook.com/aw.orstudio oraz na Instagramie: https://www.instagram.com/p/ChJmap6smgj/ Zapraszam! 🙂