OR STUDIO – Projektant wnętrz Katowice Gabriela Ortyl

Projekt kuchni w stylu vintage: Aranżacja i organizacja wnętrza

Brown Clean Grid Fashion Moodboard Photo Collage

Projekt kuchni w stylu vintage: Aranżacja i organizacja wnętrza

Tym razem nie tylko tak jak dotychczas podzielę się z Wami szczegółami dotyczącymi aranżacji wnętrza, ale także szerzej przedstawię rozmieszczenie systemów w szafkach kuchennych, jak również sposoby na organizację i przechowywanie wyposażenia kuchennego.

Wspomniana w tytule kuchnia to drugie z pomieszczeń projektowanych przeze mnie w tym mieszkaniu. Pierwszym z nich była sypialnia, o której możecie poczytać we wpisie: „Projekt sypialni w stylu vintage.”. Tym razem Klienci chcieli, aby zmiany w kuchni nie dotyczyły płytek – za równo tych na ścianie między szafkami jak również na podłodze. Dodatkowym założeniem było także umieszczenie lodówki wolnostojącej, a także pięciopalnikowej płyty gazowej. Klientka wspomniała też, że posiada sporą kolekcję książek kucharskich, a także ma problem z wyznaczeniem miejsca na przechowywanie owoców, warzyw jak również przypraw. Chciała mieć je pod ręką tak samo jak filiżanki. Wspomniała także o tablicy magnetycznej na notatki.

Głównym wyznacznikiem doboru kolorystyki w tym wnętrzu był wzór i kolor płytek, które zastałam w mieszkaniu. Po kilku próbach w dopasowywaniu kolorów w odcieniach zieleni i drewna finalnie stanęło na głębokim, stonowanym niebieskim. Aby nadać jednak lekkości górnej części zabudowy, wiszące szafki zostały utrzymane w bieli. Z racji tego, że Klienci od początku zaakcentowali, że bardzo lubią gotować, a kuchnia to często użytkowane przez nich pomieszczenie, postawiłam na blat z konglomeratu. To materiał, który cechuje trwałość i odporność na zarysowania, a także plamy. Jego wzór to drobne lastryko utrzymane w jasnych odcieniach. Nawiązuje do stylu vintage, a przy okazji nie konkuruje z płytkami ściennymi o wyraźnym patchworkowym wzorze. Nie przypadkiem padł również wybór na biały, ceramiczny zlew. Głównym elementem, który zwraca na siebie uwagę zaraz po wejściu do pomieszczenia z pewnością jest okap w oryginalnym kolorze miedzi.

Przejdźmy teraz do wnętrza szafek dolnych, które zaplanowane zostało w następujący sposób:

Wyposażenie szafek marki PEKA:

  1. Sortownik do segregacji śmieci – OEKO COMPLET 600.
  2. Wysuwana półka jako alternatywa szuflad – EXTENDO LIBELL 600 Z PROWADNICAMI/ ANTRACYT. Szafka znajduje się w wysokim segmencie pod piekarnikiem, dlatego może posłużyć do przechowywania akcesoriów do pieczenia.
  3. Szuflady:
  • organizer do przechowywania pudełek na żywność: SPACEFLEXX;
  • mata antypoślizgowa zapobiegająca przesuwaniu się przedmiotów (ułożonych luzem akcesoriów kuchennych, sztućców, talerzy, misek) podczas otwierania i zamykania szuflady. Zabezpiecza dno szuflady przed kroplami wody, zabrudzeniem czy zadrapaniem: MATA FIBRE-SoftGrip;
  • system wkładek do szuflad z przeznaczeniem na sztućce: SEPARADO NA SZTUĆCE;
  • system wkładek do szuflad z przeznaczeniem na drobne akcesoria kuchenne: SEPARADO NA AKCESORIA

4. MAGIC CORNER COMFORT: pozwala efektywnie wykorzystać tzw. „ślepy” narożnik, umożliwiając wysunięcie całej jego zawartości na zewnątrz.

Dobrze sprawdzi się do przechowywania garnków i patelni.

5. Wysuwana półka jako alternatywa szuflad – EXTENDO LIBELL 600 Z PROWADNICAMI/ ANTRACYT. Może pełnić funkcję kuchennej spiżarni.

6. Wysuwana półka jako alternatywa szuflad – EXTENDO LIBELL 600 Z PROWADNICAMI/ ANTRACYT. Świetnie sprawdzi się do przechowywania małego AGD np. blendera, opiekacza, gofrownicy itp.

W tym projekcie powstało także kilka rozwiązań ściennych służących lepszej organizacji w kuchni. Na jednej ze ścian – na przeciwko rzędu zabudowy meblowej, zawisły półki wykonane przez stolarza na kolekcję książek kucharskich oraz tuż obok drewniane skrzynie na warzywa i owoce.

Przykłady podobnych rozwiązań:

1. Drewniany warzywniak link 2. Metalowy koszyk link 3. Drewniana skrzynka link

W centralnej części tej ściany pojawiły się ramy z plakatami, kalendarzem oraz tablicą magnetyczną na notatki, o której wspominała właścicielka kuchni. Nie sposób nie wspomnieć też o zegarze, który swoim wyjątkowym wyglądem podkreśla charakter tego pomieszczenia. Wszystkie te elementy zawieszone zostały na wymalowanych na ścianie figurach geometrycznych w kolorze farb o nazwie: Dekoral W beżowym humorze oraz Śnieżka Brzoskwiniowy sad.

Linki do dekoracji użytych w projekcie:

4. Zegar PATRZ WORK link 5. Tablica magnetyczna link 6. Plakaty do kuchni link

Na przeciwnej ścianie z kolei wyznaczyłam miejsce na półkę z filiżankami, a także przyprawami. Tuż pod nimi zawisła szyna z doniczkami na zioła (link). Wszystko blisko blatu roboczego, aby ułatwić sięganie po nie podczas gotowania czy parzenia kawy.

Takie rozwiązania pozwalają na zachowanie porządku, ale sprawiają też, że wizualnie wszystko wygląda na bardziej uporządkowane i spójne.

Przykłady podobnych rozwiązań:

7. Zegar PATRZ WORK link 8. Tablica magnetyczna link 9. Stojak na zioła link

A jak wygląda przechowywanie u Was? Macie jakieś patenty organizacyjne w swoim domu?
Podzielcie się nimi w komentarzach 🙂