OR STUDIO – Projektant wnętrz Katowice Gabriela Ortyl

Czy warto podjąć współpracę z architektem wnętrz? I czy można na tym zaoszczędzić?

58d348_42c260756f55447595f526259c2e31d2_mv2

Czy warto podjąć współpracę z architektem wnętrz? I czy można na tym zaoszczędzić?

W ostatnim czasie projektowanie wnętrza z profesjonalistą stało się naturalnym krokiem w procesie zakupu mieszkania czy budowy domu. Zdarza się jednak jeszcze, że usługę architekta wnętrz traktuje się jako fanaberie i luksus dostępny tylko dla najbogatszych.

W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na pytania czy warto zatrudnić architekta wnętrz, czy można na tym zaoszczędzić i jakie korzyści mogą płynąć z takiej współpracy.

Ile kosztuje projekt wnętrza?

Na temat zarobku projektantów wnętrz powstało już dużo teorii. W większości nie mają one nic wspólnego z prawdą. Niewiele się jednak mówi o realnych korzyściach wynikających z takiej współpracy – a są o wiele wyższe niż wynagrodzenie projektanta.

Podam Wam przykład.

Kupujesz trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 60 m2, które w dzisiejszych realiach cenowych udaje Ci się kupić w atrakcyjnej cenie 8 000 złotych/m2. Suma: 480 000 zł.

W wykończenie musisz zainwestować minimum 2 500 złotych/m2.

Po przeliczeniu tej kwoty, wychodzi 150 000 zł, czyli 630 000 zł wraz z ceną mieszkania.

Nie wiele osób wie, że koszt projektu wnętrza to niecałe 2% wszystkich kosztów, które ponosisz kupując nieruchomość oraz ją remontując. Przy cenie mieszkania liczonej w setkach tysięcy nie wydaje się, by była to duża kwota.

Jeśli to jeszcze nie jest wystarczający argument, aby przekonać Cię do współpracy ze specjalistą w tej dziedzinie – czytaj dalej.

Kiedy rozpocząć współpracę z architektem wnętrz?

Odpowiadając krótko – jak najszybciej! Mogłoby się wydawać, że odpowiednim do tego momentem jest odbiór kluczy od dewelopera lub zakończenie budowy domu. Nic bardziej mylnego. Idealnie by było gdybyś rozpoczął poszukiwania projektanta w chwili kiedy zaczniesz myśleć o budowie czy zakupie nieruchomości. Wtedy realnie jesteś w stanie zaoszczędzić najwięcej. Bierze się to z tego, że każde wprowadzane zmiany (a takie zawsze się zdarzą) są tym droższe im bardziej zaawansowana jest jego budowa. Pomyśl o koszcie przesunięcia ściany na etapie kopania fundamentów i na etapie kładzenia płytek. Czas w jakim podejmiesz decyzję o wyglądzie docelowym mieszkania ma ogromny wpływ na kosztorys prac wykończeniowych. Zmiana umiejscowienia jednego punktu elektrycznego może kosztować ponad 100 zł, a wyburzenie niewielkiego fragmentu ściany nawet 1000 zł.

Większość deweloperów daje swoim klientom możliwość przearanżowania mieszkania według własnego pomysłu. Warto z tego skorzystać! Z pomocą architekta zaplanujesz docelowe i skrojone pod Ciebie ustawienie mebli, sanitariatów, sprzętu AGD i RTV, a co za tym idzie rozmieszczenie gniazdek, włączników, ścian działowych i podłączeń wod-kan.

Weź dodatkowo pod uwagę, że…

Kluczowym elementem dla procesu remontu jest też sam wybór mieszkania. Poza wyborem świetnej lokalizacji, która pozwoli nam na szybki dojazd do pracy, przedszkola czy centrum miasta, istotny jest także dobry rozkład mieszkania. Taki układ da wiele możliwości aranżacyjnych przy jak najmniejszych zmianach. Tutaj pomoc architekta wnętrz może być nieoceniona zwłaszcza w przypadku kiedy nie masz dobrej wyobraźni przestrzeni. Na proponowanych przez deweloperów czy też gotowych projektach domów zakupionych w internecie, układy z rozmieszczeniem poszczególnych elementów wyposażenia często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i są przeskalowane. W efekcie miejsce w salonie zaplanowane na duży narożnik ze stolikiem kawowym i fotelem ledwo starcza na wystawienie

dwuosobowej sofy. Projektant wnętrz jest w stanie wychwycić tego typu problemy bardzo szybko.

Bardzo często jest też tak, że osoba kupująca mieszkanie ma swój pomysł na wizualne wykończenie wnętrza, ale kompletnie pomija przy tym aspekty funkcjonalne. Architekt wnętrz potrafi połączyć wszystkie te elementy w całość. Zwróci również uwagę na kwestie techniczne i będzie służył wsparciem w zaplanowaniu przebiegu instalacji, zwłaszcza elektrycznej.

Jeśli posiadasz meble, które chciałbyś wykorzystać w nowopowstającej przestrzeni koniecznie wspomnij o tym na początku współpracy. Architekt wnętrz połączy wyposażenie, które chciałbyś zachować z nowo projektowanym wnętrzem.

Oszczędność czasu.

Współpraca z projektantem wnętrz to przede wszystkim duża oszczędność czasu.

Architekt zna najnowsze trendy oraz ofertę rynkową, dzięki czemu korzystając z jego usług nie musisz samodzielnie spędzać godzin na przeszukiwaniu sklepów internetowych i stacjonarnych w celu znalezienia elementów wykończeniowych. W jednym z najpopularniejszych internetowych sklepów z wyposażeniem łazienek w kategorii „baterie umywalkowe” jest

3879 sztuk produktów. A to tylko jedna z wielu rzeczy, którą musisz wybrać.

Wykonawcy i rabaty na wyposażenie.

Warto również pamiętać, że w ramach współpracy z architektem bardzo często można uzyskać nie tylko projekt wnętrz, ale również wsparcie na etapie jego realizacji. Projektant może pomóc znaleźć dobrą ekipę wykończeniową czy polecić stolarza. Zna także sprawdzone sklepy z materiałami i wyposażeniem. Dzięki współpracy z lokalnymi showroomami, architekt wnętrz może mieć możliwość negocjacji ceny określonych towarów lub udzielenia Ci przysługujących mu zniżek na zamawiany towar.

Podniesienie wartości nieruchomości.

Kiedy zdecydujesz się na współpracę z architektem wnętrz, jak już wcześniej wspominałam

Twoja przestrzeń będzie ergonomiczna, a jej metraż wykorzystany maksymalnie.

Jeśli w przyszłości, zdecydujesz się sprzedać swoje lokum, to na pewno dzięki wcześniejszym działaniom architekta, wycenisz je na wyższą kwotę. Przemyślana aranżacja podwyższa wartość nieruchomości.

Warto więc pomyśleć o zatrudnieniu architekta nie jak o zbędnym wydatku, ale jak o początku oszczędności. W dodatku pozwoli Ci to uniknąć wiele stresu, niepotrzebnych zakupów i nerwów. Myśleliście o współpracy z architektem wnętrz w ten sposób?